İlham Əliyev Bərdədə 588 məcburi köçkün ailəsi üçün yeni salınan yaşayış kompleksində yaradılan şəraitlə tanış olub
12 mart 2015, 21:40
Prezident İlham Əliyev Bərdədə 588 məcburi köçkün ailəsi üçün yeni salınan yaşayış kompleksində yaradılan şəraitlə tanış olub.
Məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlər bu kateqoriyadan olan soydaşlarımızın hər zaman Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunduğunu göstərir. Məcburi köçkünlərin müvəqqəti yaşayış yerləri və çadır şəhərciklərindən müasir tələblər səviyyəsində inşa edilən qəsəbələrə köçürülməsi dövlətin bu insanlara göstərdiyi diqqətin təzahürüdür. Prezident İlham Əliyevin yürütdüyü siyasətin təməl prinsiplərindən biri məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılmasıdır ki, bununla bağlı görülən işlər nəticəsində bu gün ölkədə bir dənə də olsun çadır şəhərciyi qalmayıb, orada yaşayan insanların hamısı müasir tipli qəsəbələrə köçürülüb. Onların maddi rifahının yaxşılaşdırılması üçün dövlət proqramları qəbul edilib, sosial müavinətlərin artırılması istiqamətində mühüm tədbirlər görülüb. Bunu Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə Bərdədə 588 məcburi köçkün ailəsi üçün salınan yeni yaşayış kompleksində yaradılan şərait də təsdiqləyir.
Son illərdə məcburi köçkünlərin sosial müdafiəsi ilə bağlı hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi məqsədilə Prezident tərəfindən onlarla Fərman və Sərəncam imzalanıb, müxtəlif qanunlar təsdiqlənib. Dövlətimizin başçısının 2004-cü il 1 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı” qəbul olunub. 2003-2013-cü illərdə 25 minə yaxın məcburi köçkün ailəsi mənzillə təmin edilib. Həmin illər ərzində hərtərəfli infrastruktura malik onlarla məktəb binası, uşaq bağçası, tibb müəssisəsi və rabitə evi tikilib. 2015-ci ilin mart ayına olan məlumata əsasən, bu qəbildən olan insanlar üçün indiyədək 89 müasir qəsəbə salınıb. Beləliklə, 46 min ailənin və ya 230 min qaçqın və məcburi köçkünün mənzil şəraiti yaxşılaşdırılıb. Təkcə 2014-cü ildə məcburi köçkün ailələri üçün 7 yeni qəsəbə və ya yaşayış kompleksi yaradılıb. Bu məqsədlə il ərzində Dövlət Neft Fondundan 300 milyon manat, digər investisiya xərclərindən isə 50 milyon manat vəsait ayrılıb. 2015-ci ildə isə məcburi köçkünlər üçün 4 yeni yaşayış kompleksinin inşa edilməsi, 2500 ailənin və ya 11 min nəfərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması nəzərdə tutulub.
Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov Prezident İlham Əliyevə yeni salınan yaşayış kompleksi barədə məlumat verdi. Bu kompleks dövlətimizin başçısının “Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı”na Azərbaycan Prezidentinin 2011-ci il 21 fevral tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilən Əlavələrin müvafiq bəndlərinə əsasən inşa olunub. Yeni yaşayış kompleksinə Bərdədə yataqxanalarda müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkün ailələri köçürüləcək.
Prezident İlham Əliyev mənzillərə baxdı.
Burada yaradılan şərait göstərir ki, Azərbaycanın sürətli sosial-iqtisadi inkişafının əsas xarakterik xüsusiyyətlərindən biri də ölkədə həyata keçirilən siyasətin müsbət nəticələrinin hər bir vətəndaşın həyatında öz əksini tapması, insanların rifah halının yaxşılaşmasıdır.
Burada yeni məhəllənin sxeminə və maketinə baxan Prezident İlham Əliyevə məlumat verildi ki, 11 hektar sahəni əhatə edən yeni yaşayış kompleksində 588 mənzil, 640 şagird yerlik məktəb, 140 yerlik uşaq bağçası, ATS və digər inzibati binalar tikilib. Su, elektrik və qaz təchizatı şəbəkələri Bərdənin kommunikasiya şəbəkələrinə qoşulub. Kompleksin tikintisinə 2014-cü ilin iyun ayında başlanılıb və bu ilin mart ayında tam başa çatdırılıb. Yeni kompleks qaçqın və məcburi köçkünlər üçün salınmış 90-cı yaşayış kompleksidir.
Dövlət başçısı kompleksdəki məktəbdə yaradılan şəraitlə tanış oldu. Prezident İlham Əliyev ulu öndər Heydər Əliyevin təhsilə qayğısını və məcburi köçkünlərlə görüşünü əks etdirən fotostendlərə baxdı. Burada, həmçinin indiyədək istifadəyə verilmiş yeni qəsəbələrin fotostendləri də yaradılıb. Məktəblə tanışlıq zamanı bildirildi ki, bu təhsil ocağında təlim-tədris üçün hər cür şərait yaradılıb.
Dövlət başçısı yaşayış kompleksindəki uşaq bağçasında da oldu və burada yaradılan şəraitlə maraqlandı. Uşaq bağçasında balacaların təlim-tərbiyəsi üçün bütün tələblər nəzərə alınıb.

Ильхам Алиев ознакомился с условиями, созданными в новом жилом комплексе, построенном в Барде для 588 семей вынужденных переселенцев
12 марта 2015, 21:40
Президент Ильхам Алиев ознакомился с условиями, созданными в новом жилом комплексе, построенном в Барде для 588 семей вынужденных переселенцев.
Работа, проводимая в области улучшения условий жизни вынужденных переселенцев, свидетельствует о том, что наши соотечественники из этой категории постоянно окружены вниманием и заботой Президента Ильхама Алиева. Переселение вынужденных переселенцев из мест временного проживания и палаточных городков в поселки, построенные на уровне современных требований, служит проявлением внимания государства об этих людях. Один из основополагающих принципов политики, проводимой Президентом Ильхамом Алиевым, заключается в улучшении условий жизни вынужденных переселенцев, в результате проделанной в связи с этим работой сегодня в стране не осталось ни одного палаточного городка, все проживавшие там люди переселены в поселки современного типа. Для улучшения их материального благосостояния приняты государственные программы, осуществлены важные меры, направленные на повышение социальных пособий. Это подтверждают и условия, созданные в новом жилом комплексе, возведенном соответствующим Распоряжением Президента Ильхама Алиева в Барде для 588 семей вынужденных переселенцев.
В последние годы в целях усовершенствования правовой базы, связанной с социальной защитой вынужденных переселенцев, Президентом подписаны десятки указов и распоряжений, утверждены различные законы. Принята «Государственная программа по улучшению условий жизни и повышению занятости беженцев и вынужденных переселенцев», утвержденная Распоряжением главы государства от 1 июля 2004 года. В 2003-2013 годах жильем были обеспечены около 25 тысяч семей вынужденных переселенцев. В эти годы были построены десятки школ, детских садов, медицинских учреждений и домов связи, обладающих всесторонней инфраструктурой. По данным на март 2015 года, на сегодняшний день для людей этой категории возведены 89 современных поселков. Таким образом, улучшены жилищные условия 46 тысяч семей или 230 тысяч беженцев и вынужденных переселенцев. Только в 2014 году для семей вынужденных переселенцев были созданы 7 новых поселков или жилых комплексов. С этой целью из Государственного нефтяного фонда было выделено 300 миллионов манатов, а из других инвестиционных расходов – 50 миллионов манатов. А в 2015 году для вынужденных переселенцев планируется построить 4 новых жилых комплекса, улучшить жилищно-бытовые условия 2500 семей или 11 тысяч человек.
Заместитель премьер-министра, председатель Государственного комитета по делам беженцев и вынужденных переселенцев Али Гасанов проинформировал Президента Ильхама Алиева о новом жилом комплексе. Данный комплекс построен на основании соответствующих пунктов утвержденных Распоряжением Президента Азербайджана от 21 февраля 2011 года Приложений к «Государственной программе по улучшению условий жизни и повышению занятости беженцев и вынужденных переселенцев». В новый жилой комплекс будут переселены вынужденные переселенцы, временно расселенные в общежитиях Барды.
Президент Ильхам Алиев посмотрел квартиры.
Созданные здесь условия свидетельствуют о том, что одна из основных характерных особенностей динамичного социально-экономического развития Азербайджана заключается в том, что позитивные результаты осуществляемой в стране политики находят отражение в жизни каждого гражданина, в улучшении благосостояния людей.
Президент Ильхам Алиев, посмотревший здесь схему и макет нового квартала, был проинформирован о том, что в новом жилом комплексе, охватывающем площадь в 11 гектаров, построены 588 квартир, школа на 640 ученических мест, детский сад на 140 мест, АТС и другие административные здания. Сети водо-, энерго- и газоснабжения подключены к коммуникационным сетям Барды. Строительство комплекса началось в июне 2014 года и полностью завершилось в марте этого года. Новый комплекс является 90-м жилым комплексом, возведенным для беженцев и вынужденных переселенцев.
Глава государства ознакомился с условиями, созданными в школе комплекса. Президент Ильхам Алиев посмотрел фотостенды, отражающие заботу великого лидера Гейдара Алиева об образовании, его встречу с вынужденными переселенцами. Здесь также созданы фотостенды сданных на сегодняшний день новых поселков. В ходе ознакомления со школой было отмечено, что в этом учебном заведении созданы все условия для учебно-образовательной работы.
Глава государства также побывал в детском саду жилого комплекса и поинтересовался созданными здесь условиями. В детском саду учтены все требования для обучения и воспитания малышей.