İlham Əliyev Mingəçevirdə məcburi köçkün ailələri üçün yeni salınan yaşayış kompleksində yaradılan şəraitlə tanış olub
24 fevral 2015, 20:00
Prezident İlham Əliyev Mingəçevirdə 594 məcburi köçkün ailəsi üçün yeni salınan yaşayış kompleksində yaradılan şəraitlə tanış olub.
Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov Prezident İlham Əliyevə yeni salınan yaşayış kompleksi barədə məlumat verdi. Bu məhəllə Prezident İlham Əliyevin 2004-cü il 1 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı”na Azərbaycan Prezidentinin 2011-ci il 21 fevral tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilən Əlavələrin müvafiq bəndlərinə əsasən inşa olunub.
Yeni yaşayış kompleksinə Mingəçevir şəhərində yataqxanalarda müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkün ailələri köçürüləcək.
Dövlət başçısı 480 şagird yerlik məktəb binasında yaradılan şəraitlə tanış oldu.
Yüksək keyfiyyətlə inşa olunan, müasir avadanlıqla təchiz edilən bu təhsil ocağında təlim-tədris üçün hər cür şərait yaradılıb.
Burada yeni yaşayış kompleksinin sxeminə və maketinə baxan Prezident İlham Əliyevə məlumat verildi ki, 12 hektar sahəni əhatə edən bu məhəllədə 596 ev, məktəb, 140 yerlik uşaq bağçası, tibb məntəqəsi, klub-icma mərkəzi, poçt binası tikilib. Su, elektrik və qaz təchizatı şəbəkələri Mingəçevir şəhərinin kommunikasiyalarına qoşulub. Yeni məhəllə Məcburi Köçkünlərin İnkişaf Fondunun sifarişi ilə inşa olunub. Məhəllənin tikintisinə 2014-cü ilin may ayında başlanılıb və bu ilin fevralında tam başa çatdırılıb. Yeni yaşayış kompleksi qaçqın və məcburi köçkünlər üçün salınmış sayca 89-cu yaşayış kompleksidir.
Dövlət başçısı yaşayış kompleksinin uşaq bağçasında da oldu və burada yaradılan şəraitlə maraqlandı. Qeyd olundu ki, uşaq bağçasında da yüksək şərait yaradılıb.
Sonra Prezident İlham Əliyev mənzillərdə yaradılan şəraitlə tanış oldu.
Bütün bunlar göstərir ki, Azərbaycanın sürətli sosial-iqtisadi inkişafının əsas xarakterik xüsusiyyətlərindən biri də ölkədə həyata keçirilən siyasətin müsbət nəticələrinin hər bir vətəndaşın həyatında öz əksini tapması, insanların rifah halının yaxşılaşmasıdır. Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində doğma torpaqlarından didərgin düşən vətəndaşlarımızın həyat şəraitinin Prezident İlham Əliyevin müvafiq fərmanlarına və sərəncamlarına əsasən yaxşılaşdırılması və bu sahədə təsirli tədbirlərin görülməsi də daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Dövlətimizin başçısının diqqət və qayğısı ilə hər il minlərlə məcburi köçkün ailəsinin mənzil-məişət şəraiti yaxşılaşdırılır. Mingəçevir şəhəri ərazisində salınan bu yaşayış kompleksi də bu qayğının bariz nümunəsidir.
Qeyd edək ki, qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli məqsədilə son 20 ildə ümumilikdə 5,1 milyard manat vəsait ayrılıb ki, bunun da 2,1 milyard manatı bu kateqoriyadan insanların mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılmasına sərf olunub. Həmin vəsaitin 1,8 milyard manatı Dövlət Neft Fondunun xətti ilə ayrılıb. Son illərdə məcburi köçkün sahibkarlar da dövlətin güzəştli kreditlərindən səmərəli istifadə edirlər. Belə ki, Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunun xətti ilə son 11 ildə 2 min məcburi köçkün sahibkarlıq subyektinin investisiya layihəsinin maliyyələşdirilməsinə 40 milyon manat güzəştli kredit ayrılıb.

Ильхам Алиев ознакомился с условиями, созданными в новом жилом комплексе, построенном в Мингячевире для 594 семей вынужденных переселенцев
24 февраля 2015, 20:00
Президент Ильхам Алиев ознакомился с условиями, созданными в новом жилом комплексе для 594 семей вынужденных переселенцев в Мингячевире. Заместитель премьер-министра, председатель Государственного комитета по делам беженцев и вынужденных переселенцев Али Гасанов проинформировал Президента Ильхама Алиева о новом жилом комплексе. Этот квартал был построен в соответствии с соответствующими пунктами Дополнений, утвержденных Распоряжением Президента Азербайджана от 21 февраля 2011 года к «Государственной программе по улучшению условий жизни и повышению занятости беженцев и вынужденных переселенцев», утвержденной Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 1 июля 2004 года. В новый жилой комплекс будут переселены семьи вынужденных переселенцев, временно проживавшие в общежитиях города Мингячевир.
Глава государства ознакомился с условиями, созданными в здании школы на 480 ученических мест. В этом учебном заведении, построенном с высоким качеством и оснащенном современным оборудованием, созданы все условия для обучения и воспитания. Ознакомившись со схемой и макетом нового жилого комплекса, Президенту Ильхаму Алиеву сообщили, что в этом квартале, занимающем площадь 12 гектаров, построены 596 домов, школа, детский сад на 140 мест, медицинский пункт, клуб-общинный центр, здание почты. Сети водо-, электро- и газоснабжения подключены к коммуникациям города Мингячевир. Новый квартал построен по заказу Фонда развития вынужденных переселенцев. Строительство квартала началось в мае 2014 года и было полностью завершено в феврале этого года. Новый жилой комплекс является 89-м по счету поселком, построенным для беженцев и вынужденных переселенцев.
Глава государства также посетил детский сад жилого комплекса и поинтересовался созданными здесь условиями. Было отмечено, что в детском саду также созданы условия высокого уровня. Затем Президент Ильхам Алиев ознакомился с условиями, созданными в квартирах. Все это свидетельствует о том, что одной из основных характерных особенностей стремительного социально-экономического развития Азербайджана является отражение положительных результатов проводимой в стране политики в жизни каждого гражданина, улучшение благосостояния людей. Улучшение условий жизни наших граждан, изгнанных из родных земель в результате военной агрессии Армении, на основании соответствующих указов и распоряжений Президента Ильхама Алиева и принятие действенных мер в этой области также постоянно находятся в центре внимания. Благодаря вниманию и заботе главы государства ежегодно улучшаются жилищно-бытовые условия тысяч семей вынужденных переселенцев. Этот жилой комплекс, построенный на территории города Мингячевир, также является наглядным примером этой заботы.
Отметим, что в целях решения социальных проблем беженцев и вынужденных переселенцев за последние 20 лет в целом было выделено 5,1 миллиарда манатов, из которых 2,1 миллиарда манатов было израсходовано на улучшение жилищных условий людей этой категории. Из этих средств 1,8 миллиарда манатов было выделено по линии Государственного нефтяного фонда. В последние годы предприниматели из числа вынужденных переселенцев также эффективно используют льготные кредиты государства. Так, по линии Национального фонда помощи предпринимательству за последние 11 лет на финансирование инвестиционных проектов 2 тысяч субъектов предпринимательства из числа вынужденных переселенцев было выделено 40 миллионов манатов льготных кредитов.