Abşeron rayonunda yaşayış kompleksi
Birinci mərhələdə 1000 ailənin yerləşdirilməsi üçün 17,5 hektar torpaq sahəsi istifadə edilib. Layihə üzrə 23-ü 42, biri isə 35 mənzilli olan 7 mərtəbəli yaşayış binası inşa olunub. Məktəb və uşaq bağçasının daxil olduğu yeni yaşayış kompleksində digər zəruri infrastruktur obyektləri - klub-icma mərkəzi, həkim məntəqəsi, ATS binası tikilib, istirahət parkı salınıb, uşaq meydançaları yaradılıb. Ərazidə geniş abadlıq və yaşıllaşdırma işləri görülüb. Kompleks salınarkən elektrik, su, qaz, istilik təchizatı və suvarma sisteminin, rabitə və televiziya şəbəkəsinin qurulmasına xüsusi diqqət göstərilib.
Fərdi evlər, sosial obyektlərMəktəb, uşaq bağçasıATS binasıKlub-icma mərkəziHəkim məntəqəsiİnzibati binalar və s
2018
Abşeron rayonu
17,5 hektar
Dövlət başçısına məlumat verildi ki, bu yaşayış kompleksi ölkə üzrə məcburi köçkünlər üçün salınan sayca 101-ci şəhərcikdir.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva yeni kompleksdəki mənzillərdə yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Sonra dövlət başçısı və birinci xanım uşaq bağçasında yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Məktəblə tanışlıqdan sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva məcburi köçkünlərlə görüşüblər.
Dövlətimizin başçısı yeni şəhərciyin istifadəyə verilməsi münasibətilə sakinləri təbrik edib.
Məcburi köçkünlər adından çıxış edən Milli Qəhrəman atası Nəriman Həmidov və Aqil Quliyev yaradılan gözəl şəraitə görə Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya sakinlərin minnətdarlıqlarını çatdırıblar.

Residential complex in Absheron district
In the first phase, a land area of 17.5 hectares was utilized to accommodate 1,000 families. According to the project, 7-story residential buildings were constructed, including 23 buildings with 42 apartments each and one building with 35 apartments. In the new residential complex, which includes a school and a kindergarten, other essential infrastructure facilities—such as a club-community center, a medical point, and an automatic telephone station (ATS) building—were built, a recreation park was established, and children's playgrounds were created. Extensive landscaping and greening works were carried out in the area. During the establishment of the complex, special attention was paid to the installation of electricity, water, gas, heating, and irrigation systems, as well as communication and television networks.
Private houses, social facilitiesSchool, kindergartenATS buildingClub-community centerMedical pointAdministrative buildings, etc.
2018
Absheron district
17,5 hectares
The Head of State was informed that this residential complex is the 101st settlement established for internally displaced persons across the country.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva familiarized themselves with the conditions created in the apartments of the new complex.
Subsequently, the Head of State and the First Lady viewed the conditions provided at the kindergarten.
After touring the school, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva met with internally displaced persons.
The Head of State congratulated the residents on the occasion of the opening of the new settlement.
Speaking on behalf of the internally displaced persons, Nariman Hamidov, the father of a National Hero, and Agil Guliyev expressed the residents' gratitude to President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva for the excellent conditions created.