Abşeron rayonunda yaşayış kompleksi
Birinci mərhələdə 1000 ailənin yerləşdirilməsi üçün 17,5 hektar torpaq sahəsi istifadə edilib. Layihə üzrə 23-ü 42, biri isə 35 mənzilli olan 7 mərtəbəli yaşayış binası inşa olunub. Məktəb və uşaq bağçasının daxil olduğu yeni yaşayış kompleksində digər zəruri infrastruktur obyektləri - klub-icma mərkəzi, həkim məntəqəsi, ATS binası tikilib, istirahət parkı salınıb, uşaq meydançaları yaradılıb. Ərazidə geniş abadlıq və yaşıllaşdırma işləri görülüb. Kompleks salınarkən elektrik, su, qaz, istilik təchizatı və suvarma sisteminin, rabitə və televiziya şəbəkəsinin qurulmasına xüsusi diqqət göstərilib.
Fərdi evlər, sosial obyektlərMəktəb, uşaq bağçasıATS binasıKlub-icma mərkəziHəkim məntəqəsiİnzibati binalar və s
2018
Abşeron rayonu
17,5 hektar
Dövlət başçısına məlumat verildi ki, bu yaşayış kompleksi ölkə üzrə məcburi köçkünlər üçün salınan sayca 101-ci şəhərcikdir.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva yeni kompleksdəki mənzillərdə yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Sonra dövlət başçısı və birinci xanım uşaq bağçasında yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Məktəblə tanışlıqdan sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva məcburi köçkünlərlə görüşüblər.
Dövlətimizin başçısı yeni şəhərciyin istifadəyə verilməsi münasibətilə sakinləri təbrik edib.
Məcburi köçkünlər adından çıxış edən Milli Qəhrəman atası Nəriman Həmidov və Aqil Quliyev yaradılan gözəl şəraitə görə Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya sakinlərin minnətdarlıqlarını çatdırıblar.

Жилой комплекс в Абшеронском районе
На первом этапе для размещения 1000 семей был использован земельный участок площадью 17,5 га. Согласно проекту, были построены 7-этажные жилые здания, из которых 23 здания — по 42 квартиры и одно здание — на 35 квартир. В новом жилом комплексе, включающем школу и детский сад, построены и другие необходимые объекты инфраструктуры: клуб-общинный центр, медицинский пункт, здание АТС, заложен парк отдыха и созданы детские площадки. На территории проведены широкие работы по благоустройству и озеленению. При создании комплекса особое внимание было уделено системам электроснабжения, водоснабжения, газоснабжения, отопления и ирригации, а также сетям связи и телевидения.
Частные дома, социальные объектыШкола, детский садЗдание АТСКлуб-общинный центрВрачебный пунктАдминистративные здания и т.д.
2018
Абшеронский район
17,5 гектаров
Главе государства было сообщено, что данный жилой комплекс является 101-м по счету городком, заложенным для вынужденных переселенцев по всей стране.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с условиями, созданными в квартирах нового комплекса.