Abşeron rayonunun Masazır qəsəbəsində salınmış məhəllə
12 hektar sahəni əhatə edən yeni məhəllədə inşa edilmiş 760 evdən 90-ı birotaqlı, 490-ı ikiotaqlı, 170-i üçotaqlı, 10-u isə dördotaqlıdır. Məhəllədə 540 şagird yerlik məktəb, 280 yerlik uşaq bağçası, klub-icma mərkəzi, tibb məntəqəsi və s. tikilmişdir. Bu kompleks qaçqınlar və məcburi köçkünlər üçün indiyədək salınmış sayca 78-ci yaşayış məntəqəsidir.
Fərdi evlər, sosial obyektlərMəktəb, uşaq bağçasıKlub-icma mərkəziTibb məntəqəsiİnzibati binalar və s
2013
Abşeron rayonu, Masazır qəsəbəsi
12 hektar
Dövlətimizin başçısı əvvəlcə Zəngilan Rayon İcra Hakimiyyətinin yeni inzibati binasında yaradılan şəraitlə maraqlandı.
Ən müasir standartlar səviyyəsində inşa olunmuş üçmərtəbəli binanın foyesində ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü qoyulmuşdur. Bundan başqa, foyedə ulu öndər Heydər Əliyevin qaçqın və məcburi köçkünlərə qayğısı və onlarla görüşlərini, eləcə də Zəngilanın işğaldan əvvəlki görüntülərini əks etdirən fotostend yaradılmışdır. İş otaqları ilə tanışlıq zamanı bildirildi ki, burada işçilərin rahat fəaliyyəti üçün hər cür şərait vardır. Üçüncü mərtəbədəki 50 nəfərlik akt zalında isə müxtəlif tədbirlər keçirmək mümkün olacaqdır.
Azərbaycan Prezidenti məhəllədə salınmış 280 yerlik “Şəfəq” uşaq bağçası ilə də tanış oldu. Bildirildi ki, bağçanın ikimərtəbəli binası zəruri avadanlıqla təchiz olunmuşdur. Burada balacaların təlim-tərbiyəsi üçün bütün tələblər nəzərə alınmışdır. Bağçanın musiqi zalında da hər cür şərait vardır.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev 540 şagird yerlik Zəngilan rayon 33 nömrəli tam orta məktəbinə gəldi.
Məktəbin foyesində ulu öndər Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin ölkəmizdə məcburi köçkünlərlə görüşlərini, təhsilə diqqət və qayğısını, eləcə də məhəllənin baş planını əks etdirən stendlər quraşdırılmışdır.
Məktəblə tanışlıq zamanı bildirildi ki, yüksək şəraiti, müasir təlim avadanlığı ilə diqqəti cəlb edən bu təhsil ocağında təlim-tədris üçün hər cür şərait yaradılmışdır.

Квартал, возведенный в поселке Масазыр Абшеронского района
Из 760 домов, построенных в новом микрорайоне площадью 12 гектаров, 90 — однокомнатные, 490 — двухкомнатные, 170 — трехкомнатные и 10 — четырехкомнатные. В районе построены школа на 540 ученических мест, детский сад на 280 мест, клуб-общинный центр, медицинский пункт и др. Этот комплекс является 78-м по счету жилым поселком, заложенным для беженцев и вынужденных переселенцев на сегодняшний день.
Частные дома, социальные объектыШкола, детский садКлуб-общинный центрМедицинский пунктАдминистративные здания и т.д.
2013
Абшеронский район, поселок Масазыр
12 гектаров
Глава государства сначала ознакомился с условиями, созданными в новом административном здании Исполнительной власти Зангиланского района.
В фойе трехэтажного здания, построенного в соответствии с самыми современными стандартами, установлен бюст общенационального лидера Гейдара Алиева. Кроме того, в фойе создан фотостенд, отражающий заботу великого лидера Гейдара Алиева о беженцах и вынужденных переселенцах, его встречи с ними, а также виды Зангилана до оккупации. В ходе ознакомления с рабочими кабинетами было отмечено, что здесь созданы все условия для комфортной деятельности сотрудников. В актовом зале на 50 мест на третьем этаже можно будет проводить различные мероприятия.
Президент Азербайджана также ознакомился с построенным в квартале детским садом «Шафаг» на 280 мест. Было сообщено, что двухэтажное здание детского сада оснащено необходимым оборудованием. Здесь учтены все требования для обучения и воспитания малышей. В музыкальном зале детского сада также созданы все условия.
Затем Президент Ильхам Алиев посетил полную среднюю школу №33 Зангиланского района на 540 ученических мест.
В фойе школы установлены стенды, отражающие встречи общенационального лидера Гейдара Алиева и Президента Ильхама Алиева с вынужденными переселенцами, их внимание и заботу об образовании, а также генеральный план микрорайона.
В ходе ознакомления со школой было отмечено, что в этом учебном заведении, привлекающем внимание превосходными условиями и современным учебным оборудованием, созданы все возможности для обучения и преподавания.