Abşeron rayonunun Masazır qəsəbəsində salınmış məhəllə
12 hektar sahəni əhatə edən yeni məhəllədə inşa edilmiş 760 evdən 90-ı birotaqlı, 490-ı ikiotaqlı, 170-i üçotaqlı, 10-u isə dördotaqlıdır. Məhəllədə 540 şagird yerlik məktəb, 280 yerlik uşaq bağçası, klub-icma mərkəzi, tibb məntəqəsi və s. tikilmişdir. Bu kompleks qaçqınlar və məcburi köçkünlər üçün indiyədək salınmış sayca 78-ci yaşayış məntəqəsidir.
Fərdi evlər, sosial obyektlərMəktəb, uşaq bağçasıKlub-icma mərkəziTibb məntəqəsiİnzibati binalar və s
2013
Abşeron rayonu, Masazır qəsəbəsi
12 hektar
Dövlətimizin başçısı əvvəlcə Zəngilan Rayon İcra Hakimiyyətinin yeni inzibati binasında yaradılan şəraitlə maraqlandı.
Ən müasir standartlar səviyyəsində inşa olunmuş üçmərtəbəli binanın foyesində ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü qoyulmuşdur. Bundan başqa, foyedə ulu öndər Heydər Əliyevin qaçqın və məcburi köçkünlərə qayğısı və onlarla görüşlərini, eləcə də Zəngilanın işğaldan əvvəlki görüntülərini əks etdirən fotostend yaradılmışdır. İş otaqları ilə tanışlıq zamanı bildirildi ki, burada işçilərin rahat fəaliyyəti üçün hər cür şərait vardır. Üçüncü mərtəbədəki 50 nəfərlik akt zalında isə müxtəlif tədbirlər keçirmək mümkün olacaqdır.
Azərbaycan Prezidenti məhəllədə salınmış 280 yerlik “Şəfəq” uşaq bağçası ilə də tanış oldu. Bildirildi ki, bağçanın ikimərtəbəli binası zəruri avadanlıqla təchiz olunmuşdur. Burada balacaların təlim-tərbiyəsi üçün bütün tələblər nəzərə alınmışdır. Bağçanın musiqi zalında da hər cür şərait vardır.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev 540 şagird yerlik Zəngilan rayon 33 nömrəli tam orta məktəbinə gəldi.
Məktəbin foyesində ulu öndər Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin ölkəmizdə məcburi köçkünlərlə görüşlərini, təhsilə diqqət və qayğısını, eləcə də məhəllənin baş planını əks etdirən stendlər quraşdırılmışdır.
Məktəblə tanışlıq zamanı bildirildi ki, yüksək şəraiti, müasir təlim avadanlığı ilə diqqəti cəlb edən bu təhsil ocağında təlim-tədris üçün hər cür şərait yaradılmışdır.

A neighborhood established in Masazir settlement of Absheron district
Of the 760 houses built in the new neighborhood covering an area of 12 hectares, 90 are one-room, 490 are two-room, 170 are three-room, and 10 are four-room houses. A school for 540 students, a kindergarten for 280 children, a club-community center, a medical point, etc., were built in the neighborhood. This complex is the 78th residential settlement established for refugees and internally displaced persons to date.
Private houses, social facilitiesSchool, kindergartenClub-community centerMedical pointAdministrative buildings, etc.
2013
Masazir settlement, Absheron district
12 hectares
The Head of State first inquired about the conditions created in the new administrative building of the Zangilan District Executive Power.
A bust of national leader Heydar Aliyev has been placed in the lobby of the three-story building, constructed to the highest modern standards. Additionally, a photo stand was set up in the lobby, reflecting the Great Leader Heydar Aliyev’s care for refugees and internally displaced persons, his meetings with them, as well as pre-occupation views of Zangilan. During the tour of the offices, it was noted that all necessary conditions are provided for the comfortable work of employees. Various events can be held in the 50-seat assembly hall located on the third floor.
The President of Azerbaijan also visited the 280-seat "Shafaq" kindergarten established in the neighborhood. It was reported that the two-story building of the kindergarten is equipped with the necessary facilities. All requirements for the education and upbringing of children have been taken into account. The music hall of the kindergarten also provides all the necessary conditions.
Afterwards, President Ilham Aliyev visited the Zangilan district secondary school No. 33, designed for 540 students.
In the school's lobby, stands were installed reflecting the meetings of the Great Leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev with internally displaced persons, their attention and care for education, as well as the master plan of the neighborhood.
During the tour of the school, it was noted that all conditions for teaching and learning have been created in this educational institution, which stands out with its high-quality environment and modern training equipment.