Ağdərə rayonu Talış kəndi
Ağdərə rayonunun Talış kəndində həyata keçirilən yenidənqurma layihəsi çərçivəsində kəndin sosial infrastrukturu müasir standartlara uyğun şəkildə bərpa edilmişdir. Layihə çərçivəsində yaşayış evləri, inzibati bina, ümumtəhsil məktəbi, uşaq bağçası və digər sosial obyektlər tikilib və ya əsaslı şəkildə yenidən qurulub. Kənd ərazisində yol, mühəndis-kommunikasiya xətləri, abadlıq və yaşıllaşdırma işləri görülmüş, sakinlərin rahat və təhlükəsiz yaşayışı üçün hərtərəfli şərait yaradılmışdır. Layihə Böyük Qayıdış Proqramı çərçivəsində icra olunaraq istismara verilmişdir. Qeyd edək ki, Talış kəndi Qarabağ İqtisadi rayonunda bərpa olunmuş ilk kənddir.
Fərdi evlər, sosial obyektlərMəktəb, uşaq bağçasıMarket, aptekİnzibati binalar və s.
2023
Ağdərə rayonu, Talış kəndi
Xatırladaq ki, dövlətimizin başçısı 2021-ci il oktyabrın 4-də Talış kəndindəki Bayraq meydanında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağını ucaldıb. İşğaldan azad edildikdən sonra Azərbaycan Prezidentinin tapşırıqları əsasında Talış kəndində tikinti-bərpa işləri aparılıb, yeni evlər inşa olunub, zəruri infrastruktur yaradılıb. Kənddə aparılan təmir-bərpa işlərinin birinci mərhələsi çərçivəsində Bayraq meydanında abadlıq işləri görülüb. Talış kəndinin yüksək nöqtələrindən birində sakinlərin asudə vaxtlarını səmərəli keçirmələri üçün istirahət guşəsi və seyr meydanı tikilib.
Görülən işlər çərçivəsində 10 qeyri-yaşayış və ictimai iaşə obyekti də bərpa olunub və tamamilə yenidən qurulub. Bu obyektlərin ərazisində abadlıq işləri görülüb. Bunlardan biri də inzibati binadır.
Mövcud ikimərtəbəli inzibati bina əsaslı təmir edilib, dam örtüyü sökülərək yenidən qurulub. İnzibati binanın qarşısındakı ərazidə kənd meydanının bərpası həyata keçirilib və burada geniş yaşıllaşdırma işləri aparılıb. Binanın bütün kommunikasiya sistemləri yenidən qurulub. İnzibati bina yanğın siqnalizasiya, rabitə və videomüşahidə sistemləri ilə təchiz edilib.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Talış kəndindəki uşaq bağçasında yaradılan şəraitlə də tanış oldular. Uşaq bağçasının birmərtəbəli binası da əsaslı təmir edilib. Bütün kommunikasiya sistemləri yenidən qurulub və bina yanğın siqnalizasiya, rabitə, videomüşahidə və fövqəladə hal xəbərverici sistemləri ilə təchiz edilib. Binanın daxili hissəsi bütün lazımi texniki xidmət avadanlığı ilə təchiz olunub. Həyətyanı ərazidə uşaqlar üçün rezin örtüklü oyun meydançası və iki söhbətgah inşa olunub. Bir sözlə, burada balacaların vaxtlarını maraqlı və səmərəli keçirmələri üçün hərtərəfli şərait yaradılıb.
Talış kəndindəki 78 şagird yerlik məktəb binası ilə tanışlıq zamanı məlumat verildi ki, ikimərtəbəli binanın da bərpası və yenidən qurulması həyata keçirilib. Dam örtüyü tamamilə yenilənib, kommunikasiya sistemləri yenidən qurulub. Bina yanğın siqnalizasiya, rabitə, zəng, videomüşahidə sistemləri ilə təchiz edilib. Təhsil ocağının binasının birinci və ikinci mərtəbələrində sinif, tibb və müəllimlər otaqları, mansardda isə akt zalı və kitabxana yerləşir. Məktəbin həyətyanı ərazisində süni ot örtüklü futbol və idman meydançaları yaradılıb.

В рамках проекта реконструкции, реализованного в селе Талыш Агдеринского района, социальная инфраструктура села была восстановлена в соответствии с современными стандартами. В рамках проекта были построены или капитально реконструированы жилые дома, административное здание, общеобразовательная школа, детский сад и другие социальные объекты. На территории села проведены дорожные, инженерно-коммуникационные работы, работы по благоустройству и озеленению, созданы всесторонние условия для комфортного и безопасного проживания жителей. Проект был реализован и сдан в эксплуатацию в рамках программы «Великое возвращение». Стоит отметить, что село Талыш является первым восстановленным селом в Карабахском экономическом районе.
2023
Село Талыш, Агдеринский район
Напомним, что 4 октября 2021 года глава государства поднял Государственный флаг Азербайджанской Республики на площади Флага в селе Талыш. После освобождения от оккупации на основании поручений Президента Азербайджана в селе Талыш были проведены строительно-восстановительные работы, построены новые дома, создана необходимая инфраструктура. В рамках первого этапа ремонтно-восстановительных работ, проведенных в селе, были выполнены работы по благоустройству на площади Флага. В одной из высших точек села Талыш построены уголок отдыха и смотровая площадка для эффективного проведения досуга жителей.
В рамках проводимых работ также были восстановлены и полностью реконструированы 10 нежилых объектов и объектов общественного питания. На территории этих объектов проведены работы по благоустройству. Одним из них является административное здание.
Существующее двухэтажное административное здание было капитально отремонтировано, кровля была демонтирована и возведена заново. На территории перед административным зданием было проведено восстановление сельской площади и выполнены масштабные работы по озеленению. Все коммуникационные системы здания были реконструированы. Административное здание оснащено системами пожарной сигнализации, связи и видеонаблюдения.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева также ознакомились с условиями, созданными в детском саду в селе Талыш. Одноэтажное здание детского сада также было капитально отремонтировано. Все коммуникационные системы были реконструированы, а здание оснащено системами пожарной сигнализации, связи, видеонаблюдения и оповещения о чрезвычайных ситуациях. Внутренняя часть здания оснащена всем необходимым оборудованием для технического обслуживания. На прилегающей территории построены игровая площадка с резиновым покрытием для детей и две беседки. Одним словом, здесь созданы всесторонние условия для интересного и полезного времяпрепровождения малышей.
В ходе ознакомления со зданием школы на 78 ученических мест в селе Талыш было сообщено, что также было осуществлено восстановление и реконструкция двухэтажного здания. Кровля была полностью обновлена, коммуникационные системы реконструированы. Здание оснащено системами пожарной сигнализации, связи, звонка и видеонаблюдения. На первом и втором этажах здания учебного заведения расположены классные комнаты, медицинский кабинет и учительские, а в мансарде — актовый зал и библиотека. На пришкольной территории созданы футбольная и спортивная площадки с искусственным травяным покрытием.