Mingəçevir şəhərində yaşayış kompleksi
12 hektar sahəni əhatə edən bu məhəllədə 596 ev, məktəb, 140 yerlik uşaq bağçası, tibb məntəqəsi, klub-icma mərkəzi, poçt binası tikilib. Su, elektrik və qaz təchizatı şəbəkələri Mingəçevir şəhərinin kommunikasiyalarına qoşulub. Yeni məhəllə Məcburi Köçkünlərin İnkişaf Fondunun sifarişi ilə inşa olunub. Məhəllənin tikintisinə 2014-cü ilin may ayında başlanılıb və 2015-ci ilin fevralında tam başa çatdırılıb. Yeni yaşayış kompleksi qaçqın və məcburi köçkünlər üçün salınmış sayca 89-cu yaşayış kompleksidir.
Fərdi evlər, sosial obyektlərMəktəb, uşaq bağçasıPoçt binasıKlub-icma mərkəziTibb məntəqəsiİnzibati binalar və s
2015
Mingəçevir şəhəri
12 hektar
Yeni yaşayış kompleksinə Mingəçevir şəhərində yataqxanalarda müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkün ailələri köçürüləcək.
Dövlət başçısı 480 şagird yerlik məktəb binasında yaradılan şəraitlə tanış oldu.
Yüksək keyfiyyətlə inşa olunan, müasir avadanlıqla təchiz edilən bu təhsil ocağında təlim-tədris üçün hər cür şərait yaradılıb.
Burada yeni yaşayış kompleksinin sxeminə və maketinə baxan Prezident İlham Əliyevə məlumat verildi ki, 12 hektar sahəni əhatə edən bu məhəllədə 596 ev, məktəb, 140 yerlik uşaq bağçası, tibb məntəqəsi, klub-icma mərkəzi, poçt binası tikilib. Su, elektrik və qaz təchizatı şəbəkələri Mingəçevir şəhərinin kommunikasiyalarına qoşulub. Yeni məhəllə Məcburi Köçkünlərin İnkişaf Fondunun sifarişi ilə inşa olunub. Məhəllənin tikintisinə 2014-cü ilin may ayında başlanılıb və bu ilin fevralında tam başa çatdırılıb. Yeni yaşayış kompleksi qaçqın və məcburi köçkünlər üçün salınmış sayca 89-cu yaşayış kompleksidir.
Dövlət başçısı yaşayış kompleksinin uşaq bağçasında da oldu və burada yaradılan şəraitlə maraqlandı. Qeyd olundu ki, uşaq bağçasında da yüksək şərait yaradılıb.

Residential complex in Mingachevir city
In this neighborhood covering an area of 12 hectares, 596 houses, a school, a 140-seat kindergarten, a medical point, a club-community center, and a post office building have been constructed. Water, electricity, and gas supply networks have been connected to the communications of Mingachevir city. The new neighborhood was built by order of the Social Fund for Development of Internally Displaced Persons. Construction began in May 2014 and was fully completed in February 2015. The new residential complex is the 89th settlement established for refugees and internally displaced persons to date.
Private houses, social facilitiesSchool, kindergartenPost office buildingClub-community centerMedical pointAdministrative buildings, etc.
2015
Mingachevir city
12 hectares
Internally displaced families temporarily residing in dormitories in Mingachevir city will be relocated to the new residential complex.
The Head of State visited the 480-seat school building to inspect the conditions created there.
All necessary conditions for teaching and learning have been established in this educational institution, which was built with high quality and equipped with modern facilities.
While reviewing the layout and model of the new residential complex, President Ilham Aliyev was informed that 596 houses, a school, a 140-seat kindergarten, a medical point, a club-community center, and a post office building were constructed in this neighborhood covering 12 hectares. Water, electricity, and gas supply networks have been integrated into the communications of Mingachevir city. The new neighborhood was built by order of the Social Fund for Development of Internally Displaced Persons. Construction began in May 2014 and was fully completed in February of this year. This complex is the 89th residential settlement established for refugees and internally displaced persons.
The Head of State also visited the kindergarten of the residential complex and inquired about the conditions created there. It was noted that high-standard conditions have been established in the kindergarten as well.
Subsequently, President Ilham Aliyev familiarized himself with the conditions provided in the apartments.