Yevlax rayonunda yaşayış binaları
Layihə çərçivəsində binaların yerləşdiyi ümumi ərazi 10 hektardır. Beşmərtəbəli 10 binada bir, iki, üç və dördotaqlı 612 mənzil vardır. Bu mənzillərdə şəraiti dözülməz olan ictimai obyektlərdə, yarımçıq tikililərdə müvəqqəti məskunlaşan və köçürülməsi zəruri olan məcburi köçkünlər yerləşdiriləcəkdir. Mənzillərdə yüksək şərait yaradılmışdır. Ərazidə klub-icma mərkəzi, inzibati bina inşa edilmişdir.
Fərdi evlər, sosial obyektlərMəktəb, uşaq bağçasıKlub-icma mərkəziİnzibati binalar və s
2010
Yevlax rayonu
10 hektar
Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondunun sifarişi ilə yaradılan məhəllədə geniş abadlıq və yaşıllaşdırma işləri görülmüşdür. Burada 50 yerlik uşaq bağçası, 440 yerlik məktəb binaları, qazanxana, nasosxana, transformator yarımstansiyası tikilmiş, mənzillərə telefon, su və qaz xətləri çəkilmişdir. Məhəllədə dörd subartezian quyusu qazılmış, iki su anbarı tikilmiş, ümumi uzunluğu 2 kilometrdən çox olan asfalt-beton yol salınmışdır.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva 30 nömrəli tam orta məktəbin açılışında iştirak etdilər.
İkimərtəbəli məktəb binası müasir üslubda inşa edilmişdir. Məktəbin foyesində ümummilli lider Heydər Əliyevin, Prezident İlham Əliyevin və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təhsilə diqqət və qayğılarını, məcburi köçkünlərlə görüşlərini əks etdirən fotostendlər, həmçinin Kəlbəcər rayonunun işğaldan əvvəl və sonrakı vəziyyətini əks etdirən faktların və fotoların, Milli qəhrəmanlar haqqında məlumatların toplandığı lövhə yaradılmışdır. Məktəbdə 35 sinif otağından əlavə, fizika-astronomiya laboratoriyası, metal emalı və dülgərlik emalatxanası, tarix, ana dili və ədəbiyyat, riyaziyyat, coğrafiya, kimya-biologiya, ibtidai hərbi hazırlıq, informatika, xarici dillər, dərzilik və rəsm kabinələri yaradılmışdır. Təhsil ocağında müxtəlif tədbirlərin keçirilməsi üçün 146 yerlik akt zalı da vardır.
Şagirdlərin bədən tərbiyəsi və idmanla məşğul olmaları üçün məktəbdə hər cür şərait yaradılmışdır. Məktəbin ərazisində futbol, voleybol və basketbol meydançaları da tikilmişdir.

Жилые здания в Евлахском районе
В рамках проекта общая площадь, на которой расположены здания, составляет 10 гектаров. В десяти пятиэтажных зданиях имеется 612 одно-, двух-, трех- и четырехкомнатных квартир. В этих квартирах будут размещены вынужденные переселенцы, временно проживавшие в общественных объектах и недостроенных зданиях с невыносимыми условиями и нуждающиеся в переселении. В квартирах созданы отличные условия. На территории построены клуб-общинный центр и административное здание.
Индивидуальные дома, социальные объектыШкола, детский садКлуб-общинный центрАдминистративные здания и т.д.
2010
Евлахский район
10 гектаров
В квартале, созданном по заказу Фонда социального развития вынужденных переселенцев, были проведены масштабные работы по благоустройству и озеленению. Здесь построены детский сад на 50 мест, здания школы на 440 ученических мест, котельная, насосная станция, трансформаторная подстанция, в квартиры проведены телефонные, водопроводные и газовые линии. В квартале пробурены четыре субартезианские скважины, построены два резервуара для воды, проложена асфальтобетонная дорога общей протяженностью более 2 километров.
Затем Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева приняли участие в открытии полной средней школы №30.
Двухэтажное здание школы построено в современном стиле. В фойе школы созданы фотостенды, отражающие внимание и заботу о народном образовании общенационального лидера Гейдара Алиева, Президента Ильхама Алиева и президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой, их встречи с вынужденными переселенцами. Также установлена доска с фактами и фотографиями, отражающими состояние Кельбаджарского района до и после оккупации, и информацией о Национальных героях. Помимо 35 классных комнат, в школе созданы лаборатория физики и астрономии, мастерские по металлообработке и столярному делу, кабинеты истории, родного языка и литературы, математики, географии, химии и биологии, начальной военной подготовки, информатики, иностранных языков, шитья и рисования. В учебном заведении имеется актовый зал на 146 мест для проведения различных мероприятий.
Созданы все условия для занятий учащихся физкультурой и спортом, на территории школы построены футбольная, волейбольная и баскетбольная площадки.