Yevlax rayonunda yaşayış binaları
Layihə çərçivəsində binaların yerləşdiyi ümumi ərazi 10 hektardır. Beşmərtəbəli 10 binada bir, iki, üç və dördotaqlı 612 mənzil vardır. Bu mənzillərdə şəraiti dözülməz olan ictimai obyektlərdə, yarımçıq tikililərdə müvəqqəti məskunlaşan və köçürülməsi zəruri olan məcburi köçkünlər yerləşdiriləcəkdir. Mənzillərdə yüksək şərait yaradılmışdır. Ərazidə klub-icma mərkəzi, inzibati bina inşa edilmişdir.
Fərdi evlər, sosial obyektlərMəktəb, uşaq bağçasıKlub-icma mərkəziİnzibati binalar və s
2010
Yevlax rayonu
10 hektar
Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondunun sifarişi ilə yaradılan məhəllədə geniş abadlıq və yaşıllaşdırma işləri görülmüşdür. Burada 50 yerlik uşaq bağçası, 440 yerlik məktəb binaları, qazanxana, nasosxana, transformator yarımstansiyası tikilmiş, mənzillərə telefon, su və qaz xətləri çəkilmişdir. Məhəllədə dörd subartezian quyusu qazılmış, iki su anbarı tikilmiş, ümumi uzunluğu 2 kilometrdən çox olan asfalt-beton yol salınmışdır.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva 30 nömrəli tam orta məktəbin açılışında iştirak etdilər.
İkimərtəbəli məktəb binası müasir üslubda inşa edilmişdir. Məktəbin foyesində ümummilli lider Heydər Əliyevin, Prezident İlham Əliyevin və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təhsilə diqqət və qayğılarını, məcburi köçkünlərlə görüşlərini əks etdirən fotostendlər, həmçinin Kəlbəcər rayonunun işğaldan əvvəl və sonrakı vəziyyətini əks etdirən faktların və fotoların, Milli qəhrəmanlar haqqında məlumatların toplandığı lövhə yaradılmışdır. Məktəbdə 35 sinif otağından əlavə, fizika-astronomiya laboratoriyası, metal emalı və dülgərlik emalatxanası, tarix, ana dili və ədəbiyyat, riyaziyyat, coğrafiya, kimya-biologiya, ibtidai hərbi hazırlıq, informatika, xarici dillər, dərzilik və rəsm kabinələri yaradılmışdır. Təhsil ocağında müxtəlif tədbirlərin keçirilməsi üçün 146 yerlik akt zalı da vardır.
Şagirdlərin bədən tərbiyəsi və idmanla məşğul olmaları üçün məktəbdə hər cür şərait yaradılmışdır. Məktəbin ərazisində futbol, voleybol və basketbol meydançaları da tikilmişdir.

Within the framework of the project, the total area where the buildings are located is 10 hectares. There are 612 one, two, three, and four-room apartments in ten 5-story buildings. These apartments will house internally displaced persons who were temporarily residing in public facilities and unfinished structures with intolerable conditions and required relocation. High-standard conditions have been created in the apartments. A club-community center and an administrative building have also been constructed on the territory.
2010
Yevlakh district
10 hectares
Extensive landscaping and greening works were carried out in the neighborhood created by the order of the Social Development Fund of Internally Displaced Persons. A kindergarten for 50 children, school buildings for 440 students, a boiler house, a pump station, and a transformer substation were built here; telephone, water, and gas lines were extended to the apartments. Four sub-artesian wells were drilled, two water reservoirs were constructed, and an asphalt-concrete road with a total length of over 2 kilometers was laid in the neighborhood.
Later, President Ilham Aliyev and his wife Mehriban Aliyeva attended the opening of secondary school No. 30.
The two-story school building was constructed in a modern style. In the foyer of the school, photo stands reflecting the attention and care for education by National Leader Heydar Aliyev, President Ilham Aliyev, and the President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, as well as their meetings with internally displaced persons, were created. Additionally, a board gathering facts and photos showing the state of the Kalbajar district before and after the occupation, along with information about National Heroes, was established. Besides 35 classrooms, the school features a physics-astronomy laboratory, metalworking and carpentry workshops, and specialized rooms for history, native language and literature, mathematics, geography, chemistry-biology, elementary military training, informatics, foreign languages, tailoring, and art. The educational institution also includes an assembly hall with 146 seats for various events.
Every condition has been provided for students to engage in physical education and sports, including football, volleyball, and basketball courts built on the school grounds.